Čítanka (nejen) pro Volyňské Čechy

27. září 2020
 

Čítanka (nejen) pro Volyňské Čechy

Naše střelnice vždy ráda podpoří dobrou věc. Proto se Don Shot stal jedním ze sponzorů Čítanky (nejen) pro Volyňské Čechy, kterou vydalo Sdružení Čechů z Volyně v čele s paní předsedkyní magistrou Dagmar Martinkovou. 

Ptáte se, kdo jsou to vlastně volyňští Češi? 

„Volyňští Češi byli Češi, kteří po roce 1867 odešli do carského Ruska na území současné ukrajinské Volyně. Žili zde několik desítek let, zakládali české vesnice a pozvedali zdejší hospodářství. Přes všechny překážky a specifika života v cizině se snažili udržet si český jazyk a zvyky. Aktivně se zapojili do bojů v první i druhé světové válce, zažili stalinské represe, vysidlování, gulagy, kolektivizaci i ukrajinský nacionalismus. V rámci 1. československého armádního sboru vstupovali do jeho řad a osvobozovali Československo. Po skončení druhé světové války osidlovali především naše pohraničí a zapojili se do obnovy poválečného Československa. Dnes žije v České republice minimálně čtvrt milionu potomků volyňských Čechů a jejich historie je součástí naší národní historie,“ vysvětluje paní magistra Dagmar Martinková.

Jak sama autorka uvádí „Čítanka je jakousi příručkou a průvodcem po volyňské historii sestávající se z mnoha příběhů, autentických vzpomínek, krátkých historických úvodů a vstupů vysvětlujících specifika místa a děje.“ Z knihy se pomocí poutavých krátkých příběhů dozvíte, jak ve Volyňské oblasti lidé každodenně žili, co je potkávalo i jaké měli zvyky. Kapitoly zachycující život během první a druhé světové války Vám poskytnou ukázku mimořádného ryzího vlastenectví volyňských Čechů a na závěr budete moci nahlédnout i do reality současnosti. Celá Čítanka je přitom dvoujazyčná, každý příběh je psán v češtině i ukrajinštině, a tedy může sloužit i jako jazyková učebnice. Co Vás jistě na první pohled zaujme jsou také nádherné ilustrace a dobové fotografie a dokumenty.

Toto krásné dílo doporučujeme všem čtenářům, příběhy jistě pohltí nejen mladší, ale i starší generace. Potomky volyňských Čechů i zvídavé jedince, kteří by si rádi rozšířili své obzory. Pro zákazníky naší střelnice máme knihu navíc za perfektní cenu 280 Kč. Neváhejte a řekněte si o svůj výtisk přímo u nás v Don Shot. 

S radostí také můžeme oznámit, že se v budoucnu můžete těšit na zajímavé přednášky s paní magistrou Dagmar Martinkovou, autorkou knihy, která Vám ráda předá mnohé vědomosti. 

Věříme, že se Vám kniha bude líbit, stejně jako nám. 
Váš Don Shot

Buďte s námi

la famiglia

Máte zajem o nějakou z našich služeb? Chtěli byste se na něco zeptat? Kontaktujte nás nebo si třeba rovnou rezervujte termín.